Tagi

, , , , , , , ,

Ponieważ idzie jesień i robi się złoto i brązowo, i czerwono, a w teatrach jakby pusto i ciemno, wybrałem się do Miejsca Spotkań na Starym Polesiu.

Stanąłem przy brązowiejących drzwiach z napisem „węzeł ciepłowniczy” i przyglądałem się, jak światło przenika liście dzikiego wina na ścianach podwórka. Wokoło oczy kamienic świecące kwadratami okien.

Schodzą się ludzie. Rowery, pledy, koce, rozkładane krzesła, kable, przedłużacze, biurowe lampy. To wszystko krąży przed koncertem zespołu Mur/Beton. Gdzieś w końcu tej wąskiej przestrzeni między ścianami budynków Konrad Dworakowski i ekipa rozkładają instrumenty.

Nieprzypięte rowery stoją spokojnie koło donic z ziemią. Nie znam się na sadzeniu roślin, ale wyobrażam sobie gorące lato i kłębiące się tu sadzonki czegoś, co świadczy, że planeta jeszcze nie umarła.

Przybywa słuchaczy. I będziemy mieli tylko pięć minut opóźnienia. Słyszę, że jakaś pani z sąsiedztwa nie przyjdzie, bo umyła głowę i nie wychodzi na zimno. Mimo to zaczynamy. 

Mur / Beton & Gadający Pies z koncertem „Rejs” mieli premierę na tegorocznej edycji Festiwalu Retroperspektywy.

Fot. Łódź w Kulturze
Fot. Łódź w Kulturze

W czeluściach podwórek rozchodzą się melodyjnie recytowane teksty i muzyka, która na nowo stwarza przestrzeń. Wiele instrumentów i wiele głosów, zmieniające się rytmy przetykane delikatnie nuconą opowieścią i spokojnie mówionym śpiewem.

Teksty dowcipne i ironiczne, smutne i refleksyjne. Opowiedziane z perspektywy psa, psa obserwatora, psa samotnika szukającego dobrej sfory, psa przyjaciela i wroga. Psa miejskiego perypatetyka.

Teksty o woonerfach i rewitalizacji, o partycypacji i wspólnocie mieszkańców, o tłumie i samotności, o prawdzie i konfabulacji.  Dobre, mądre teksty. Piosenki mówiące współczesnością, rezonujące konkretem, przeplecione zapachami i kadzidłami innych epok i innych kultur. Między dywagacjami psa i człowieka znajdzie się miejsce na „mury runą” oraz „barkę zostawiłem na brzegu”. Słyszę wszystko, co nas buduje i wszystko, co nas niszczy.

Światła żarówek nad głowami muzykujących. Drganie dźwięków w liściach i w sznurach huśtawek.

Dzieciaki po trochu wędrują do łóżek, idąc z rodzicami za rękę w kierunku bramy.

Na koniec muzycy w pośpiechu odkładają instrumenty i biegną się ogrzać.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi.

Czasami Łódź umie przytulić swoich artystów. Czasami to miasto jest moje.

Michał Lachman

(08.10.2023)

Rejs. Musical podwórkowy

Mur / Beton i gadający pies

Skład: Joanna Chmielecka, Małgorzata Pawluk, Przemysław Buksiński, Maciej Cempura, Konrad Dworakowski, Michał Jóźwik, Piotr Klimek

Premiera: 18.08.2023. Festiwal Retroperspektywy 2023